ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Кошти на пам'ятник черкаському генералу УНР в Німеччині зібрали варшав'яни і біженці з Луганська

175 євро для збереження поховання внесли двоє осіб з Варшави та Луганська
Depo.Черкаси
21 червня 2016 12:35
ФОТО: depo.ua
Кошти на пам
Кошти на пам'ятник черкаському генералу УНР в Німеччині зібрали варшав'яни і біженці з Луганська

Для уродженця Черкас, полковника Армії УНР (генерал-хорунжого на еміграції) Миколи Шраменка навіть після смерті спокою нема - з’явилася загроза ліквідації його могили на цвинтарі в німецькому Мюнхені, повідомляє Depo.Полтава з посиланням на Козацький край.

Як розповів очільник Благодійної ініціативи "Героїка", начальник відділу обліку і збереження місць пам’яті Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд, у багатьох країнах світу існує оплата за користування місцем поховання. До таких країн належить і Німеччина, де похована велика кількість представників української політичної еміграції. Кожна могила повинна оплачуватись. Ціни різні. В середньому, для Німеччини, це близько 40 євро на рік. Несплата землекористуванням є підставою для ліквідації могили: спершу знищують надгробний пам’ятник, а потім до могили (поверх наявного поховання) підзахоронюють нову домовину.

Загрозлива ситуація склалась і довкола могили поручника (генерал-хорунжого в еміграції) Армії УНР уродженця Поділля Василя Татарського, який похований у м. Інгольштадт, Німеччина. Про це повідомив представник місцевої української громади пан Олег Кратт. Для подовження оренди могили Василя Татарського, терміном на 5 років, необхідно близько 200 євро.

Станом на сьогодні важко підрахувати точну кількість втрачених український військових могил. Однак декілька фактів все ж можна навести. В одному лише Мюнхені у Німеччині, на кладовищі Вальдфрідгоф (Waldfriedhof), де похований черкащанин Микола Шраменко, вже ліквідовані могили:

- підполковника, начальника розвідчого відділу штабу 3-ї Залізної дивізії Армії УНР Миколи Стечишина (1890 - 1977). Варто відзначити, що сам він за життя опікувався усіма українськими військовими похованнями у польському Щепйорно - при тому, що був інвалідом, бо втратив на фронті ноги.
- вояка 1-ї УД-УНА Володимира Стечишина (1920 - 1980);
- хорунжого Армії УНР, багатолітнього редактора українських видань у Німеччині "Наше життя", "Українські вісті", "Мета" Павла Котовича (1900 - 1960).

Ці поховання втрачені для України і відновити їх неможливо. Ще низка наших могил у Німеччині буде ліквідована вже найближчим часом.

Представник Об’єднання українців у Франконії Петро Ломпас, виявив, що ще у 2002 р. завершився термін оплати могили полковника (генерал-хорунжого в еміграції) Миколи Шраменка, який протягом багатьох років був міністром військових справ уряду УНР в екзилі. З могили у зв’язку з несплатою вже була демонтована надгробна плита, а сама могила запропонована для нових захоронень - тобто під остаточну ліквідацію. Наразі поховання не знищено - "Героїка" уклала договір з адміністрацією кладовища про оплату оренди на наступних 5 років. Водночас Благодійна ініціатива "Героїка" оголосила про збір коштів для проплати адміністрації цвинтаря. Буквально блискавично знайшлися двоє патріотів, які внесли необхідні 175 євро - переселенець з окупованого Луганська Андрій Лавріненко та українець, що проживає у Варшаві Орест Стець.

Більше про життя Черкащини та Полтавщини читайте на Depo.Полтава