Універсальна протиракова вакцина допомогла першим пацієнтам

У пацієнтів спостерігалося зменшення об'єму метастазів і зупинився ріст пухлин

Німецькі вчені розробили методику отримання універсальної протиракової вакцини. У ході ранніх клінічних випробувань вона успішно зупинила ріст пухлин у трьох пацієнтів з меланомою, повідомляє Depo.Полтава з посиланням на Nature.

Співробітники Університету Йоганна Гутенберга з колегами з інших наукових центрів створили вакцину, яка містить РНК, що кодує пухлинні антигени. Щоб нуклеїнова кислота не руйнувалася під дією позаклітинних рибонуклеаз, її помістили в липоплекси (ліпідні наночастинки). Випробування комплексів РНК-липоплекс з різними властивостями показали, що для їх стабільної доставки до клітин-мішеней достатньо відрегулювати загальний електричний заряд наночастинки без функціоналізації додатковими молекулами.

Універсальна протиракова вакцина допомогла першим пацієнтам - фото 1

Експерименти на мишах показали, що після внутрішньовенного введення РНК-липоплекси ефективно поглинаються дендритними клітинами і макрофагами. У відповідь ці клітини виділяють інтерферон-альфа і активують цитотоксичні Т-лімфоцити і Т-лімфоцити пам'яті. В експерименті з раковими антигенами і імплантованими під шкіру пухлинами вакцина повністю вберегла мишей від розвитку раку, в той час як всі нещеплені тварини померли протягом 30 днів.

Після підтвердження ефективності та безпечності вакцини у мишей і макак-крабоедов дослідники перейшли до першої фази клінічних випробувань, в якій перевіряється безпека зростаючих доз препарату. Вчені вводили вакцину, що містить РНК пухлинних антигенів (NY-ESO-1, MAGE-A3, тирозинази і TPTE) трьом пацієнтам з метастатичною меланомою. Терапію почали з мінімальної дози, після чого чотири рази вводили дещо більші з тижневими інтервалами. Випробування ще не завершені, однак попередні результати підтверджують ефективність препарату навіть у низьких дозах. 

Універсальна протиракова вакцина допомогла першим пацієнтам - фото 2

Зокрема, у першого пацієнта спостерігалося зменшення об'єму метастазів у грудних лімфовузлах. Другого учасника метастази перед вакцинацією видалили хірургічно, і протягом семи місяців спостереження рецидиву пухлини не настав. У третього пацієнта зупинився зростання восьми метастатичних пухлин у легенях.

Дослідники відзначають, що виробляти вакцини з РНК-липоплексів можна досить швидко і недорого, при цьому вони можуть містити практично будь-які пухлинні антигени, забезпечуючи універсальну імунотерапію раку.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Черкаси

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme